Dojemné video: Tento farboslepý otecko si nasadil špeciálne okuliare a prvý-krát uvidel farbu očí svojich milovaných detičiek!

Takmer 300 miliónov ľudí na svete je farboslepých a ťažko si predstavia, ako odlišne vnímajú farby tí druhí so zdravým zrakom. V snahe ukázať im svet v pravých farbách, vyvinula spoločnosť EnChroma špeciálne okuliare.

Keď si ich mladý muž a otec troch detí z Pensylvánie prvýkrát nasadil na oči, neubránil sa dojatiu.

Emocionálne okamihy zachytila ​​na video jeho sestra. Lepší darček k narodeninám si Opie Hughes ani nemohol priať. Okuliare, ktoré dostal, mu umožnili prvýkrát uvidieť modrú oblohu nad hlavou a uvidieť skutočnú farbu v očiach svojich detí.

Bol to tak silný zážitok, že sa musel posadiť na zem a len ťažko potláčal slzy derúce sa mu do očí.

„Je to fantastické,“ šepkal a s úžasom sa obzeral okolo seba, dával dole a znovu si nasadzoval okuliare, aby si uvedomil ten rozdiel. Prvýkrát si aj všimol, že jeho auto je špinavé.

Nakoniec sa uprene zahľadel do záhona s farebnými kvetmi, uchvátený ich jasnými farbami, ktoré predtým nepoznal.

To, že uvidel farbu v očiach svojich detí, farboslepého muža dojalo k slzám.

„Bol to naozaj úžasný zážitok. Všetci sme plakali. On ešte stále objavuje svet, „napísala jeho sestra v komentári pod videom. „Trochu ho vyľakal semafor, keď s okuliarmi prvýkrát riadil,“ prezradila.

Farboslepí ľudia väčšinou nedokážu vidieť červenú a zelenú, tieto farby im totiž splývajú v akom si mdlom, hnedo-sivom tóne. Korekčné okuliare pre farboslepých ľudí však obsahujú šošovky, ktoré filtrujú určité vlnové dĺžky svetelného spektra. Tým oku uľahčia prácu a umožnia mu sústrediť sa lepšie na rozlíšenie farieb.

Farbosleposť (daltonizmus) je porucha farebného videnia ľudského oka. Jej odborný názov je odvodený od mena anglického prírodovedca Johna Daltona, ktorý touto poruchou sám trpel a vedecky ju opísal. Farbosleposť má niekoľko typov podľa toho, akú farbu človek nevníma. Zriedka sa vyskytuje farbosleposť na všetky farby (čiernobiele videnie). Najčastejším prípadom je neschopnosť rozlíšiť červenú a zelenú farbu, menej častá je farbosleposť na žltú a modrú.

Rozdiel medzi videním sveta človekom so zdravým a s porušeným zrakom

VIDEO si môžete pozrieť TU:

Zdroj: youtube

Zdieľajte tento článok a podelte sa s ním na Facebooku, vďaka Vaším zdieľaniam máme chuť Vám prinášať nové DOBRÉ SPRÁVY na každý deň.