Amiši alebo staršie Amišovia sú nábožensko-etnická skupina žijúca zväčša v USA a v Kanade. Nábožensky ide o kresťanov anabaptistického smerovania.
Život Amišov je založený na odmietaní mnohých výdobytkov moderného životného štýlu a snahe pridŕžať sa zvyklostí a technológií, ktoré boli pre západnú civilizáciu typické aj viac než sto rokov dozadu.
Pravidlá života sú v každej komunite Amišov iné, ale najčastejšie ide o tieto obmedzenia:
- odmietanie áut a namiesto toho používanie povozov ťahaných konskou silou
- odmietanie elektriny ako zdroja energie spojené s odmietaním elektrospotrebičov
- odmietanie moderného oblečenia, pričom sa nosia odev typický pre sedliakov z 19. storočia alebo aj skorších období.
- Odmietanie elektrickej energie je často kompenzované používaním benzínu, ktorý „povolený“ je. Dôležité je to najmä pre chod píl na drevo, pretože drevo sa stále používa ako dominantný stavebný materiál.
Väčšina skupín Amišov zakazuje vlastniť automobily, odoberať elektrinu z verejných rozvodov, používať poľnohospodárske stroje s vlastným pohonom, vlastniť televíziu, rádio a počítač, navštevovať stredné a vysoké školy, vstupovať do armády či rozviesť sa.
- Ich učenie vychádza z Biblie. Svoje učenie nikomu nevnucujú a držia sa bokom.
- Majú povolené vlastniť len niekoľko kusov oblečenia. Ženy sa obliekajú do dlhých šiat, na hlave majú čepiec alebo šatku. Muži nosia nohavice, košeľu, vestu a klobúk.
- Amišom sa zakazuje nosiť hocijaké tetovanie, piercing, ale dokonca sa aj maľovať a používať doplnky ako náramky, hodinky a prstene.
Amiši – najmä ženy – v odeve často vynechávajú gombíky. Namiesto nich sa používajú obyčajné alebo spínacie špendlíky.
Gombíky sú pre Amišov symbolom vojenských uniforiem, ktoré zvykli mať veľký počet veľkých gombíkov.
Amiši sú jednou z najrýchlejšie rastúcich skupín obyvateľstva v Amerike. Podľa Young Center for Anabaptist and Pietist Studies at Elizabethtown College v Lancasteri v Pa.
Ich populácia vzrástla z približne 5 000 v roku 1920 na takmer 300 000 v súčasnosti. A veľká časť tohto rastu nastala za posledné tri desaťročia. Centrum odhaduje, že v roku 1984 bolo iba 84 000 Amišov, čo znamená, že populácia sa za ten čas viac ako strojnásobila.
Prevádzkujú vlastné školy, ktoré vyučujú deti len do 13 alebo 14 rokov života. V 16 roku života adolescenta začína jeho odborná príprava pod vedením svojich rodičov, komunity a učiteľov zo školy.
Zoznamka
Snáď najslávnejším aspektom amišského spoločenského života je „Rumspringa“. Je to doba, ktorá sa začína približne v 16. roku života, keď sa mládež cez víkendy stýka so svojimi priateľmi.
Okrem vzájomného zoznamovania sa mladých mužov a žien je toto obdobie dôležitým obdobím, keď sa amišská mládež musí rozhodnúť, či bude pokrstená a či sa pripojí k cirkvi, ktorá sa zvyčajne koná medzi 18. a 21. rokom, alebo opustí amišskú komunitu.
Tínedžeri môžu zažiť vonkajší svet. Prekvapením je, že pre mladých mužov a žien Amišov môže ich Rumspringa trvať tak dlho, ako sa im páči. Amišskí tínedžeri sú vysielaní do sveta a môžu experimentovať s technológiami, komunikovať s ľuďmi, ktorí nie sú amišmi, a s čímkoľvek iným, čo by ich zaujímalo.
Neexistujú žiadne dohodnuté manželstvá
Amiši nenútia ľudí, aby sa vydávali.
Majú knihu pravidiel
Určite majú veľa pravidiel, na ktoré si musia pamätať, takže je dobré, že majú knihu, ktorá ich vymenúva všetky! Amiši majú vo svojom živote dve dôležité knihy: Bibliu a ordnung. To druhé znamená v nemčine poriadok alebo disciplínu a je to kniha, podľa ktorej žijú.
Žiadna antikoncepcia
Podobne ako v mnohých iných prísne náboženských komunitách, ani Amiši neveria v preventívne opatrenia v spálni. Nech sa stane čokoľvek, stane sa a je to to, čo Boh zamýšľal.
Amiši vo svojej komunite nemajú žiadnu antikoncepciu, pretože jej neveria.
Zdroj: eu.usatoday.com, Wikipedia, icepop.com
Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním. Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah.
Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme.