FOTO: Pozrite sa ako sa zrodila vírivka! Skonštruovali ju 7-mi bratia Jacuzzioví!

Vírivky v minulosti patrili k luxusnému domácemu vybaveniu. Zároveň boli aj miestom spoločenských stretnutí, takže sa dali nájsť aj v salónoch a izbách.

Ich prednosťou boli nielen dobre známe relaxačné a upokojujúce účinky, ale aj elegantný a luxusný vzhľad. Ten presne zapadal do štýlu dreveného obloženia a moderných koberčekov. Vlastniť jacuzzi, ako sa im hovorilo, znamenalo, že sa už nikdy nebudete musieť uspokojiť s obyčajným bežným kúpeľom. Namiesto toho sa môžete ponoriť do upokojujúcich relaxačných a masážnych prúdov a pozdvihnúť kúpeľ na úplne novú úroveň.

Moderná vírivka, známa aj ako jacuzzi, bola navrhnutá a skonštruovaná siedmimi bratmi Jacuzziovými, ktorí sa prisťahovali začiatkom 20. storočia z Talianska do Kalifornie. Boli vynaliezaví a pracovití a k ich úspechom sa radí predovšetkým vynález ponorného čerpadla, ale prispeli aj k pokrokom v letectve ak zdokonaleniu vodných čerpadiel pre použitie v poľnohospodárstve, najmä v pomarančových hájoch.

V roku 1956 sa bratia prvýkrát pokúsili vyvinúť vírivku s názvom J-300 pre jedného člena svojej rodiny, ktorý trpel reumatoidnou artritídou. Skonštruovali potrubný systém na prevádzanie horúcej vody z pece do inej nádoby s vodou a navrhli čerpadlo na hydroterapiu.

V roku 1968 Jacuzziovci vytvorili prvú integrovanú tryskovú vírivú vaňu na svete. A do roku 1970 ich zdokonalili na väčšie vnútorné vane, aby sa do nich zmestili skupiny ľudí alebo celé rodiny. Postupné zmeny designu nakoniec umožnili aj vonkajšie použitie.

V 70. rokoch 20. storočia sa objavili vírivky pre viac osôb. V tejto dobe sa im bežne hovorilo jacuzzi, a to vďaka svojim objaviteľom, rodine Jacuzziových.

Jacuzzi sa stala miestom stretávania pre rodinu a priateľov, susedov a návštevníkov večierkov, rovnako ako pre osamelé ľudí či páry hľadajúce intímne súkromie.

Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním. Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme.