Ich syn neustále priberal na váhe a rodičia nevedeli prečo: Dôvodom nebola zlá životospráva, ale nevyliečiteľná choroba

Viete si predstaviť, aké je to ťažké, keď žijete zdravo a fyzicky aktívne a stále priberáte? Táto nočná mora je realitou chlapca Jakea Vellu! V roku 2015, keď mal len 6 rokov, sa jeho telo začalo dramaticky meniť. Len za šesť mesiacov pribral takmer 10 kilogramov, čo je na dieťa veľa.

Ale čo sa mu naozaj stalo?

Rodičia sa snažili nič nevynechať a museli dbať na to, aby sa Jake stravoval zdravo a mal dostatok pohybu. Namiesto chudnutia však stále priberal. Potom si Marouska, Jakeova matka, prečítala online príbeh o dievčati s podobnými problémami. Mala veľmi zriedkavú hormonálnu poruchu nazývanú Rohhad – a jej príznaky boli veľmi podobné ako u Jakea.

Po nejakom čase lekári aj Jakeovi diagnostikovali túto hormonálnu poruchu.

Bohužiaľ, toto nebezpečné ochorenie sa nedá vyliečiť. Žiadny pacient nežije dlhšie ako 20 rokov. Podporuje tiež rast nádorov – a Jake mal jeden v chrbte. Diagnóza bola pre rodinu brutálna a nečakaná, no robia všetko pre to, aby chlapca udržali nažive.

A čo robí Jake? Súťaží v triatlone! Cvičí 3x týždenne a dodržiava prísnu diétu.

„Triatlon mu pomáha zostať aktívny a vo forme,“ vysvetľuje jeho mama. „Je to dobré pre jeho zdravie a môže komunikovať s deťmi vo svojom veku.“ V rámci možností žije úplne normálny život. Chodí do školy a hrá na bicie. Ale musí byť opatrný: aj častá infekcia chrípkou môže spôsobiť vážne následky.“

A Jake je statočný chlapec! Jeho tréner ho opisuje takto:

„Je mimoriadne pozitívny, motivovaný a optimistický, nech sa deje čokoľvek. Nikdy nevynechá tréning bez dobrého dôvodu a naozaj má vôľu trénovať. Jake je veľmi milý a získa si srdce každého, s kým príde do styku. Je veľmi smutné, že musí trpieť touto chorobou.“

Keď sa video Jakea nedávno stalo virálnym, splnil si dávny sen o stretnutí so svojimi najväčšími inšpirátormi, bratmi Brownleeovými. Sú to známi britskí triatlonisti a videli video Jakea. Sami mu poslali košeľu, ktorú nosia v súťaži, a samozrejme si našli čas aj na rozhovor s ním. Keďže Jakeovi choroba mu bráni cestovať tak ďaleko, stretnutie prebehlo cez Skype na počítači.

Každý deň je veľkou výzvou, no vďaka milujúcej rodine si môže aj napriek tejto nebezpečnej chorobe užívať život!

Neváhajte a zdieľajte tento článok, aby ste Jakeovi ukázali svoju podporu!