Jeho dcérka bohužiaľ podľahla rakovine: Smutný otec sa rozhodol zverejniť jej poslednú fotografiu a dúfa, že to pomôže…

Všetko sa začalo, keď bola Jessica hospitalizovaná na dlhých 10 týždňov kvôli infekcii kostí. Vo chvíli, keď mala byť prepustená z nemocnice, lekári oznámili jej rodičom, Andymu a Nicki, že našli nález v jej brušku.

„Bola to pre nás všetkých zničujúca správa. Jessica už bola pripravená ísť domov, mala na sebe dokonca aj kabát. Zrazu nám bolo povedané, že bude musieť zostať v nemocnici na ďalšie testy,” vysvetľuje Andy. Nález sa ukázal ako rakovina pečene. Bolo potrebné okamžite začať liečbu, aby sa choroba naďalej nešírila do ďalších častí malého telíčka.

Lekári mali ďalšiu smutnú správu. Liečba by Jessice predĺžila život iba o nejaký čas, nikdy by ju úplne nevyliečila. A tak sa Andy a Nicki rozhodli urobiť to, čo je pre ich dieťa najlepšie – zastaviť všetky procedúry.

„Mal som pocit, ako keby mi niekto vytrhol srdce z tela a vysával vzduch z pľúc,“ povedal zdrvený otec. Lekári potvrdili, že Jessice bez liečby zostáva iba pár týždňov života.

Otec Andy, fotograf, sa rozhodol zachytiť všetky posledné dni svojej dcérky. Chcel tak pomôcť ostatným, keď svojmu dieťaťu už nemohol.

Srdcervúca fotografia mala zvýšiť povedomie o krutej realite rakoviny u detí.  Andy dúfa, že príbeh jeho dcéry bude inšpiráciou pre viac úsilia, financovania a výskumov. Aby sa našiel liek, ktorý zabráni prežívať iným rodinám to, čo prežívala rodina Andyho.

„Ako pre fotografa je pre mňa dôležité zachytiť pravdu a realitu každej situácie. Toto je tá najťažšia fotografia, akú som kedy spravil. Je na nej moja vlastná štvorročná dcéra. Bolo jej daných len niekoľko týždňov života, kým prehrá boj s rakovinou, s ktorou sa stretáva dlhšie ako dvanásť mesiacov. Táto fotografia bola vytvorená v okamihu, keď sme jej ako rodičia nemohli poskytnúť žiadnu útechu. Odstrkovala nás preč, zatiaľ čo bojovala sama s touto bolesťou.

 

Bohužiaľ, toto pre nás nie je pohľad, ktorý vidíme len zriedka. Tento pohľad je teraz na dennom poriadku – skutočná tvár rakoviny. Cevy presvitajúce cez kožu môjho dievčatka, tečúce slzy po jej tvári, jej stuhnuté telo a pokrivená tvár bolesťou. Mohol by som použiť tisíce slov, ktoré by mali vyjadriť to, s čím sa ako rodičia denne stretávame, ale nikdy by tieto slová nedokázali popísať skutočný obraz, ktorý vídame.

 

Touto fotografiou nechcem nikoho uraziť ani naštvať. Myslím si, že je potrebné vzdelávať a upozorniť tak na temnotu, ktorú predstavuje rakovina u detí. Možno sa s tým do budúcnosti dá niečo robiť, aby žiadne dieťa už nemuselo trpieť a žiadny rodič nemusel byť svedkom toho, ako sa zdravie jeho dieťaťa každým dňom zhoršuje.

Jediné ospravedlnenie, ktoré ponúkam, je tým, ktorí Jessicu poznajú. Chápem, že táto fotografia sa dá len ťažko stráviť. Pre tých, ktorí nepoznajú Jessicu, neponúkam žiadne ospravedlnenie, pretože toto je presne to, čo rakovina s deťmi robí v posledných týždňoch a dňoch ich života.

Pred jej diagnózou som bol jedným z tých, ktorí nevedeli o temnote zhubného nádoru u detí nič a nepripúšťali si to peklo, ktoré so sebou prináša. Teraz mám pred detskou rakovinou rešpekt, ktorý si zaslúži, keď som videl príliš veľa detí, ktoré trpia rovnakým osudom ako Jessica.

Ak táto fotografia slúži na to, aby sa ľudia dvakrát zamysleli nad týmto zlom, dosiahla svoj cieľ. Je potreba viac výskumov a nájsť viac liekov.

Prosím vás, žiadam vás ako zničený otec, pre moju dcéru už je príliš neskoro, ale detská rakovina musí byť vyliečená. Žiadna rodina by nemala prechádzať týmto peklom.”

Bohužiaľ, onedlho po tom, čo Andy zdieľal svoj príspevok, Jessica odišla na večnosť. Odpočívaj v pokoji.