Keď začala matkina pamäť slabnúť, jej synček vymyslel niečo naozaj geniálne, aby si s ňou zachoval spomienky!

Keď Tonyho matka Elia spadla a zlomila si bok, jej blízki rýchlo pochopili, že nielen jej kosti sa začínajú zhoršovať. Pamäť už tiež nebola to, čo bývala, a mala jasné znaky demencie.

Jej brat jej navrhol, že by bolo pre ňu asi najlepšie ísť do domova dôchodcov, ale Tony chcel matke ponúknuť niečo lepšie. Umelec sa chcel o mamu postarať sám a tak ju ku sebe nasťahoval.

Kúpil si nový fotoaparát, pôvodne určený na fotenie umeleckých diel, no keď sa jedného dňa mama prišla pozrieť, čo robí, skúsil odfotiť aj ju. Tony vtedy ešte nevedel, že toto je začiatok neoceniteľnej série fotografií, ktoré neskôr nazval „momentálne mama“.

Keďže mama bývala v Tonyho dome, vždy mal vedľa seba fotomodelku, ktorá vždy pozitívne pózovala, keď sa Tony cítil inšpirovaný.

„Znova sa cítila potrebná, vedela, že jej život sa ešte neskončil, “povedal Tony.

Neskôr tento fotoprojekt dojal ľudí po celom svete. Okrem niekoľkých výstav vydal Tony aj knihu s fotkami svojej milovanej mamy.

„Spomínam si na skutočný proces fotenia. Smiech, spomienky a zábava, “povedal Tony. Od začiatku projektu prešli tri roky a stará dáma si už nepamätá meno svojho syna. Napriek tomu je Tony vďačný za tento strávený čas. Bola to jeho šanca rozlúčiť sa s matkou – zachytiť ju v knihe.

Demencia je určite veľkou výzvou pre chorých aj blízkych, ale Tonyho projekt ukazuje, že s trochou fantázie je skutočne možné nájsť spôsoby, ako byť spolu a uchovať si spomienky skôr, než bude neskoro.

Neváhajte a podeľte sa o tento skvelý príbeh so svojimi priateľmi, ak poznáte niekoho, kto tiež bojuje s demenciou.

Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním. Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme.