Keď Jevgenij Anisimov spomína na narodenie svojho syna, mieša sa v ňom radosť aj smútok zároveň. Teraz je už s celou situáciou vyrovnaný, avšak bezprostredne po tom, čo jeho bývalá manželka porodila, nevedel, čo si počať.
Lekári im totiž čoskoro po narodení malého synčeka oznámili, že ich syn trpí Downovým syndrómom.
Manželom sa vtedy zrútil celý svet. Miškova matka však situáciu psychicky nezvládla a trvala na umiestnení dieťaťa do ústavu. To však nedovolil Jevgenij, ktorý sa rozhodol byť slobodným otcom.
Väčšinou sú s diagnózou Downový syndróm rodičia zoznámení už počas tehotenstva, avšak vyskytnú sa aj prípady, keď lekári zistia postihnutie až po narodení dieťaťa. Bohužiaľ, rovnako tomu bolo v prípade Jevgenij Anisimova a jeho vtedajšej manželky.
Mladí manželia sa z narodenia syna radovali asi minútu a pol, kým im lekár povedal zdrvujúcu diagnózu, a síce svoje podozrenie na Downov syndróm. Ten sa čoskoro potvrdil a pre rodičov nastalo obdobie ťažkého zvažovania a rozhodovania.
Jevgenij sa zo všetkých síl snažil podporovať svoju vtedajšiu ženu, lebo veril, že pre ňu je celá situácia horšie znesiteľná. Svoje emócie tak pred manželkou schovával as vzniknutou situáciou sa vysporiadal v súkromí. Nakoniec novopečený otec dospel k rozhodnutiu, že je pripravený sa o svojho syna postarať.
Z najrôznejších zdrojov zistil, že deti, ktorým je toto postihnutie diagnostikované, majú šancu na normálny a samostatný život.
Na to, aby sa im darilo čo najlepšie, však potrebujú zodpovedajúce rodinné zázemie. So svojimi novo nadobudnutými znalosťami zoznámil aj svoju vtedajšiu manželku. Tá sa však starostlivosti o postihnuté dieťa bála, preto sa neskôr rozviedli.
Byť slobodným otcom Jevgenija navždy zmenilo. Do starostlivosti o svojho výnimočného syna dáva všetko svoje úsilie a je presvedčený, že jeho syn robí rýchle pokroky. Mladému mužovi nevadí ani fakt, že kvôli nadštandardnej starostlivosti o Miška prišiel o svoju pôvodnú prácu a teraz sa živí ako radový robotník. Neľutuje ani straty manželky, s ktorou aj napriek všetkému zostal v priateľskom kontakte.
Aby si mohol niekedy počas dňa oddýchnuť, strieda ho v starostlivosti o syna jeho mamička – teda chlapcova babička. Vo zvyšných chvíľach sa otec snaží pre svojho syna zaistiť také aktivity, ktoré stimulujú jeho psychický i fyzický vývoj (napríklad kurzy plávania, logopédiu, apod.).
Postupom času sa však rozhodol, že nastolí celospoločenskú debatu o tomto postihnutí – snaží sa všetkým ukázať, že život s dieťaťom trpiacim Downovým syndrómom nie je nemožný ani tragický.
Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové – zdieľajte ho, alebo podporte Like-om. Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať dobré správy každý deň.
Zdroj Foto: Instagram
Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!