Muž so vzácnym typom krvi: Darcovstvom zachránil už viac ako milióny detí

Cez 60 rokov darcovstva a 1173 odberov – s takými číslami sa môže pochváliť dnes 83-ročný Austrálčan. Posledný odber absolvoval pred dvoma rokmi. Hovorí však, že keby mu to legislatíva dovolila, daroval by krv aj naďalej.

James Harrison podstúpil vo svojich štrnástich rokoch komplikovanú operáciu… Nažive zostal len vďaka krvi darcov. Keď po troch mesiacoch opúšťal nemocnicu, rozhodol sa, že „dlh“ splatí tým, že sa sám stane darcom. Po dovŕšení osemnásteho roku začal pravidelne dávať krvnú plazmu Červenému krížu.

V tej dobe sa novorodenci bežne rodili s poškodeným mozgom a matky trpeli častými potratmy kvôli hemolytickej chorobe novorodencov. K tomuto stavu dochádza, keď má matka Rh faktor negatívny a plod je po otcovi Rh pozitívny. Telo matky vyhodnotí krvinky plodu ako cudzorodé a začne si proti nim budovať protilátky. Toto riziko platí predovšetkým pre druhé tehotenstvo, kedy si telo po predchádzajúcom pôrode či potrate, počas ktorého došlo k prestupu krviniek plodu do krvného obehu matky, už vytvára obranu.

Práve v krvi Harrisona lekári našli vzácnu protilátku, vďaka ktorej vyvinuli anti-D globulín. Ten býva dnes už bežne podávaný matkám a zabraňuje ich imunitnému systému, aby si tvoril protilátky proti nenarodenému dieťaťu.

„Každý sáčok s krvou je drahocenný, ale Jamesova krv je ešte výnimočnejšia. Každá dávka anti-D, ktorá kedy bola v Austrálii vyrobená, pochádza z jeho krvi. V Austrálii je ohrozených viac ako 17% žien, takže zachránil už naozaj množstvo životov, „hovorí Jemma Falkenmire z Červeného kríža.

Nikto nevie, prečo práve Harrison je majiteľom vzácnej krvi. Podľa niektorých teórií za tým môže stáť práve množstvo transfúzie, ktoré ako teenager podstúpil. V Austrálii sa vie maximálne o ďalšej päťdesiatke ľudí s touto protilátkou.

Počas posledného odberu prišlo mužovi poďakovať niekoľko žien.

James Harrison,  je však skromný a nepovažuje sa za veľkého hrdinu. „Celkom sa až hanbím, keď mi stále niekto hovorí: ‚Oh, spravil si toto a toto, si hrdina.‘ Robím len to, čo môžem. Je to jeden z mojich talentov, vlastne asi jediný, ktorý mám, „hovorí.

Všetko má ale svoj koniec. Pred dvoma rokmi muž prekročil najvyššiu vekovú hranicu vhodnú pre odber plazmy v Austrálii – 81 rokov – a podstúpil svoj posledný odber. Jeho príspevok vede je ale nadčasový.

Zdroj: boredpanda.com

Zdieľajte tento článok a podeľte sa s ním na Facebooku, vďaka Vaším zdieľaniam máme chuť Vám prinášať nové DOBRÉ SPRÁVY na každý deň.