Narodila sa s tvárou „babičky“ a lekári jej nedávali vôbec žiadne šance: Dnes má 26, manžela a dve krásne deti!

Táto žena vyzerá ako starší človek vo veku 50-55 rokov, ale v skutočnosti je dvakrát mladšia. Reč je o jej „starej“ tvári, ktorú jej príroda nadelila pri narodení.

Katya sa narodila pred vyše 24 rokmi s veľmi vzácnym ochorením – progériou. Lekári si boli istí, že dievča sa nedožije dlhého veku. Našťastie sa veľmi mýlili.

Progéria je veľmi vzácna, dosiaľ nevyliečiteľná, geneticky podmienená choroba, ktorá sa vyskytuje vo frekvencii 1 postihnuté dieťa pripadajúce na 4 – 8 miliónov novonarodených detí. Spôsobuje predčasné starnutie celého tela novorodenca, ktorý obyčajne od ôsmeho mesiaca prestane rásť a priberať. Jeho telesný vývoj sa jednoducho zastaví.

 

Dieťa si však zachováva primeraný motorický a mentálny vývoj. Malý pacient si uvedomuje svoju „inakosť“. Postihnuté dieťa starne 10-krát rýchlejšie ako zdravé. Preto jeho výzor často pripomína starých ľudí, ktorí sa dožili veku 80-tich rokov. Choroba sa častejšie vyskytuje u chlapčekov než u dievčatiek. Starecký výzor chorých detičiek žiaľ sprevádzajú aj typické starecké choroby, ako sú artritída, reuma, zlyhávanie obličiek alebo ateroskleróza, pričom malí pacienti trpia veľkými bolesťami. Postihnuté deti sa často v bolestiach dožívajú okolo 12 – 15 rokov. Väčšinou umierajú na infarkt myokardu alebo mozgovú mŕtvicu.

Jej život však nebol jednoduchý.

Otec sa nedokázal zmieriť so stavom svojej dcéry a rodinu opustil. Dievčatko ostalo iba s mamou. V škole muselo znášať šikanu zo strany spolužiakov, a celé detstvo počúvala nemilé prezývky typu „starena“.

Zvykla si na krutosť okolia a naučila sa zlým ľuďom nevenovať pozornosť. O radosť zo života ju však choroba nepripravila, žena našla cestu ku šťastiu.

Svojho budúceho manžela stretla náhodou. Pomýlil sa a nechtiac vytočil zlé telefónne číslo.  Od toho okamžiku boli stále v kontakte a ich známosť sa premenila na skutočnú lásku. Zobrali sa, keď mala 21 rokov.

Dnes majú dvoch synov. Bohužiaľ najmladšie dieťa zdedilo progériu po matke.

Katya robí všetko pre to, aby jej syn vyrastal ako obyčajné dieťa. Ľudia sa s takou diagnózou rodia veľmi zriedka. Ona však vie, čím si prežila a bude sa snažiť aby si to isté nezažil aj jej synček…

Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním. Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme. 

Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové zdieľajte ho, alebo podporte Like-om.

Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať dobré správy každý deň.

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane.