Otecko zverejnil na Facebooku túto fotografiu, ktorá vďaka pozornému lekárovi zachránila život jeho dcérky!

Keď sa tento otec odfotil so svojou dcérou, v tom momente vôbec netušil, že je v ohrození života a táto fotografia ju zrejme zachráni.

Otec fotku nahral na sociálne siete a vzbudila veľkú pozornosť.

Tisícky ľudí považovali fotku za roztomilú a komentovali ju vtipnými výrokmi ako: „Otecko, budeš musieť byť na pozore, keď vyrastie!“

Bol tu však jeden komentár od pediatra, ktorý upútal pozornosť otca:

„Sú jej oči trochu žlté? Zdá sa mi to tak, ale je to ťažké povedať, pretože celá fotka je trochu žltá. Pravdepodobne to nie je nič hrozné, ale môže to byť príznakom žltačky. Ak jej pokožka a oči skutočne vyzerajú trochu žlté, možno by ste to chceli skontrolovať. Som pediater, takže mi na zdraví vášho bábätka záleží.“

Otec poslúchol cudziu radu a vzal dcéru k lekárovi. Tam sa potvrdilo, že jeho obavy boli správne: bábätko dostalo žltačku a pozorný detský lekár zachránil maloletému život.

Viditeľná žltačka sa objavuje u cca 45 až 65 % zdravých donosených novorodencov. Takýto typ žltačky dieťa neohrozuje a spontánne bez liečby odoznie.

V určitej skupine bábätiek však môže žltačka predstavovať vážny zdravotný problém, pokiaľ ostane neliečená.

Úlohou lekárov je preto krátko po narodení identifikovať tzv. rizikových novorodencov, ktorí sú v zvýšenom riziku rozvoja závažnej hyperbilirubinémie. Vysoká hodnota bilirubínu je nebezpečná pre nervový systém a mozgové bunky, v najzávažnejších prípadoch môže spôsobiť nezvratné poškodenie určitých mozgových štruktúr.

Štandardnou liečbou pri vysokej hladine bilirubínu v krvi je liečba svetlom. Využíva sa pri nej modré svetlo určitej vlnovej dĺžky spôsobujúce rozklad bilirubínu v koži na netoxický produkt, ktorý je rozpustný vo vode a môže sa vylúčiť močom a stolicou.

Je úžasné, že tento lekár bol pozorný a že otec dieťaťa okamžite zareagoval! Jeho dcérka je dnes zdravé a šťastné bábätko!

Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním. Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme.