Nasledujúci príbeh sme si pre vás pripravili, aby vás donútil zamyslieť sa. Rozprávame všetci a často. Čím všetkým môže byť rozprávanie? Spôsobom realizácie, edukačným prostriedkom, voľnočasovou aktivitou, umeleckou disciplínou, prostriedkom sebapoznávania….
Pred mnohými rokmi žil jeden starý farmár, ktorý mal jediného syna a starého koňa. Jedného dňa sa však kôň dostal z ohrady a utiekol do hôr.
„Och! Ušiel ti kôň?“ pýtali sa susedia. „To je ale smola!“
„Smola, či šťastie? Ktohovie.“ Odvetil starý muž.
O týždeň neskôr sa kôň vrátil do ohrady, aby sa napil a najedol. A priviedol so sebou aj stádo dvanástich divokých koní. Farmárov syn to uvidel a rýchlo utekal zavrieť ohradu.
Keď sa to susedia dopočuli, nemohli tomu uveriť. Okamžite svojmu susedovi gratulovali:
„Trinásť koní?! Ty máš ale šťastie!“
Starý farmár im odpovedal:
„Šťastie alebo smola? To nikdy neviete.“
O niekoľko dní na to sa farmárov syn rozhodol, že divoké kone skrotí a pokúsil sa osedlať jedného z nich. Ako však vysadal na jeho chrbát, kôň ho nešťastne zhodil. Mladý farmár spadol a zlomil si nohu.
Ešte v ten večer sa susedia ponáhľali k farmárovi, aby ho poľutovali a povedali mu:
„To je ale SMOLA!“ Ale múdry starček znova len povedal: „Smola či šťastie? Ktovie?“
Za niekoľko dní prišli do dediny verbovači a odviedli mladých zdravých mužov bojovať do vojny. Z nej sa už mnohí k svojim rodinám nikdy nevrátili.
Farmárov syn sa vďaka svojej zlomenej nohe zachránil a zostal so svojím otcom. Bola to teda smola alebo šťastie? Ktovie.
Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a rodinou a šírte radosť a šťastie vo svojom okolí.
Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové – zdieľajte ho, alebo podporte Like-om. Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať dobré správy každý deň.
Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane.