Rodičovstvo: Tieto vety by ste svojim deťom nemali nikdy povedať!

Mnoho z vás si určite zo svojho detstva vybaví niektoré vety, ktoré vám hovorili vaši rodičia a ktoré ste doslova nenávideli.

Iste sa tak veľa z vás zároveň zarieklo, že keď budete mať deti vy, tieto vety rozhodne používať nebudete.

Rodičovstvo je ale často náročnejšie, než sme si mysleli. Výsledkom je tak to, že aj z našich úst tieto vety zrazu vykĺznu. To je samozrejme pod ťarchou každodenných starostí a problémov úplne normálne. Dnes vám prinášame niekoľko viet, na ktoré by ste si ale naozaj mali dať pozor, pretože štúdie potvrdzujú, že pokiaľ ich rodičia používajú príliš často, môžu mať negatívny vplyv na psychický vývoj detí.

Nechaj to, urobím to sama

Táto veta sa najčastejšie vyslovuje pri robení najrôznejších domácich prác. Či už pri upratovaní, varení alebo akejkoľvek ďalšej pomoci v domácnosti. Samozrejme, že musíte počítať s tým, že pokiaľ vám dieťa pomôže, výsledok nemusí byť tak sto percentný, ako si predstavujete vy, ale na druhú stranu, ak svoje deti nenecháte, samozrejme v závislosti od ich veku, aby vám pomohli a pomaly sa tieto veci naučili.

Výsledkom bude, že deti budú nesamostatné a neustále budú očakávať vašu pomoc. Ak teda nechcete, aby vaše deti boli aj v dospelosti závislé od vašej pomoci, nehovorte im túto vetu a nechajte ich, nech vám pomôžu.

Neplač, neboj sa

Vaše dieťa sa musí cítiť bezpečne, a to sa samozrejme týka nielen fyzickej, ale aj duševnej bezpečnosti. Zároveň je dôležité, aby dieťa mohlo slobodne vyjadrovať svoje pocity. Pokiaľ teda v každej situácii hovoríte deťom, čo nechcete, aby robili, bez toho, aby ste si od nich nechali povedať, čo ich k ich reakcii vedie, môže to vyústiť do emocionálnej zmätenosti detí a stratu dôvery.

Prečo nemôžeš byť ako on či ona

Za slovami on či ona sa najčastejšie skrýva brat či sestra, prípadne spolužiak, ktorý dostal lepšiu známku. Neustále porovnávanie s niekým iným, ktoré je z uhla dieťaťa vždy v jeho neprospech, pretože nedosahuje kvalít svojho súrodenca, spolužiaka či kamaráta, má ale na jeho sebavedomie do budúcnosti veľmi negatívny vplyv. Deti si potom prestávajú veriť. Niektoré sa aj prestanú snažiť, pretože si myslia, že to nemá cenu, keď sú vždy tými horšími.

Pretože som to povedala

Túto vetu väčšinou vyslovujeme v prípade, keď sme vystresovaní. Nemáme dostatok času na to, čo potrebujeme doma urobiť, a chceme, aby nám deti pomohli alebo aby nás nerušili. Ony ale naše pocity nepoznajú, a keď im teda povieme „vypni počítač“ či „pomôž mi vybrať nákup“, čím im často prerušíme činnosť, ktorú robia, automaticky sa spýtajú „prečo“. Ak ale odpoviete „pretože som to povedala“, bez toho, aby ste im svoje pocity či situáciu objasnili, môžu sa cítiť menejcenné.

Sľubujem ti, že …

Dajte si veľký pozor! Nech sa často nestane, že dieťaťu niečo sľúbite a potom to nedodržíte. Nedodržané sľuby môžu za vznik nedôvery medzi dieťaťom a rodičom.

Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním. Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme.