Tento 71-ročný dôchodca z vlastnej penzie sám opravuje výtlky na cestách!

71-ročný indický dôchodca Gangadhar Tilak Katnam vlastnými rukami už opravil vyše tisícky výtlkov na ceste.

Na túto dobrovoľnú misiu, vďaka ktorej si vyslúžil prezývku „doktor ciest“, sa vydal po tom, čo bol svedkom smrteľnej dopravnej nehody.

Každé ráno krúži železničný inžinier Gangadhar Tilak Katnam autom v okolí svojho rodného mesta Hyderabad a sleduje, kde by našiel vyhodený a nepotrebný asfalt a štrk.

Tým potom plní nespočetné diery na cestách. Tejto osobitnej dobrovoľnej aktivite, ktorú nazýva shramadaan (ponúkajúci fyzickú pomoc), sa venuje od roku 2011, teda v čase, keď už bol tri roky v zaslúženom dôchodku.

Len tak leňošiť sa mu však nechcelo, preto v januári 2010 prijal najprv prácu konzultanta v jednej softvérovej agentúre.

Práve pri každodennom dochádzaní do firmy Tilak objavil svoje nové poslanie.

„Prvý deň som išiel z práce domov, a keď moje auto vošlo do diery na ceste, ošpliechalo špinavou, bahnitou vodou deti zo školy,“ spomínal, ako to vtedy všetko začalo. „Potom nasledovalo niekoľko ďalších dopravných nehôd na rôznych miestach,“ dodáva.




Zašiel teda na políciu, aby ju informoval, že by k nehodám nedošlo, keby cesty boli rovné.

Krátko nato sa stal svedkom dopravného nešťastia, ktoré mu zmenilo život.

Pred jeho očami vrazil autobus do trojkolesového vozidla a vodiča, ktorý na mieste zomrel. „Bol som zdesený tým, čo som videl, a uvedomil som si, že keby niekto tú dieru zasypal, mohlo by to zachrániť ľudský život,“ povedal.

Naložil svoje auto prázdnymi vrecami a zbieral do nich kusy odhodeného asfaltu a hromady štrku, kedykoľvek na ne narazil, a cestou z práce domov potom opravoval diery.

Táto činnosť ho úplne pohltila, že kvôli nej dokonca vynechával pracovné obedy a nakoniec dal v práci výpoveď.

Všetky náklady, ako napríklad benzín a nákup materiálu, si hradil zo svojej penzie. „To sa prirodzene nepáčilo mojej žene,“ priznal Tilak. „Nechcela, aby som pracoval na horúcom slnku, a volala nášmu synovi, ktorý žije v USA, aby mi dohovoril.

Lenže ten keď videl otcovo odhodlanie, rozhodol sa mu vypomáhať a založil mu webové stránky a facebookový profil.

Čím viac sa miestni ľudia dozvedeli o Tilakovej dobrovoľnej iniciatíve, začali sa k nemu pridávať a prikladať sami ruky k práci.

Dnes dokonca existuje informačná linka, na ktorú môžu ľudia volať, aby upozornili na nebezpečné výtlky.




K práci používa svoje ručné náradie.

Mestskí úradníci sa najprv snažili jeho počínanie vyhovoriť a sľubovali, že sa o diery sami postarajú, ale dôchodca im neveril a pokračoval vo svojej práci ďalej, až mestu nezostalo, než mu aspoň prispievať materiálom.

„O finančné potreby mojej domácnosti sa stará môj syn,“ vysvetľuje.

Finančné dary ani jeden z nich neprijíma, len nabádajú ľudí, aby vypomohli fyzicky. Projekt Shramadaan pritiahol pozornosť verejnosti i médií.  Tilak dúfa, že s prispením médií môže verejnosť inšpirovať k zmene.

Je presvedčený, že pozícia v duchu „nič sa s tým nedá robiť“ je niečo, čo ľudí limituje, a to je podľa neho potrebné zmeniť.

Sledujte video:

Zdroj: thenewsminute.com

Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním.

Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah.

Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme.

Prečítajte si tiež:

Dievčatko túžilo mať copíky ako jej priateľky: Jej slobodný otecko sa pre ňu naučil zapletať a jeho vlasové kreácie si zamilujete aj vy!

Toto sú silné príbehy pomníkov, ktoré nás okamžite dojali: Aj ten najväčší cynik si poplače…