Tento kmeň z Indonézie má tak modré oči, až to pôsobí nadpozemsky – Môže za to vzácna choroba

Dúhovky sú úplne fascinujúce časti tela. Majú toľko farieb a toľko vzorov, že keby existoval nejaký katalóg so všetkými dúhovkami, ktoré existujú, asi by ste ním listovali veľmi dlho.

A dúhovky domorodcov z Indonézie by v ňom zaujali naozaj čestné miesto.

Rovnako ako v mnohých ďalších častiach sveta sú aj v Indonézii modré oči veľkou vzácnosťou. Drvivá väčšina Indonézanov má tmavé vlasy a dúhovky ich očí majú výhradne tmavé odtiene.

Až na niektorých príslušníkov starého domorodého kmeňa Buton sídliacim na rovnomennom ostrove. Tí majú kvôli dedičnej chorobe úplne výnimočné oči.

Sú tak úžasne modré, až to pôsobia skoro nadpozemsky.

Za všetkým väzí zriedkavé genetické ochorenie nazývané Waardenburgov syndróm, ktorý ovplyvňuje sluch a predovšetkým potom pigmentáciu, kvôli ktorej sa jedna alebo rovno obe očne dúhovky môžu sfarbiť do svetlo modrých farieb; tiež spôsobuje výskyt bielych škvŕn na pokožke.

Waardenburgov syndróm je stav spojený s mutáciami v najmenej šiestich génoch, ktoré pomáhajú tvoriť bunky, predovšetkým melanocyty, ktoré pomáhajú pri farbení vlasov, pokožky a očí.

Existujú rôzne variácie tohto syndrómu, v rámci ktorých sa postihnutý jedinec stretáva aj so zdeformovanými končatinami, porušenou funkciou svalov alebo čriev. Niektorou z foriem daného syndrómu trpí 1 človek zo 42 000.

O rozprávkovo modrých očiach kmeňa Buton sa nedávno dozvedel celý svet, keď sa o pôsobivé fotografie domorodcov podelil indonézsky geológ a fotograf Korchnoi Pasaribu.

Ako je vidieť, každého jedinca ovplyvnil Waardenburgov syndróm v rôznej miere, niekto má modré len jedno oko, druhý zase obe, a všetko je to o to viac nezvyčajné kvôli kontrastu s ich tmavšou farbou kože.

Zdroj: geo.rock888/Instagram

Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním.

Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme.