Toto 12-ročné dievča so vzácnou chorobou vytvára plyšových medvedíkov, ktorí skryjú infúzie u chorých detských pacientov

Prianím všetkých rodičov je vidieť svoje ratolesti zdravé a šťastné. Nikto nechce zažiť a pocítiť na vlastnej koži chorobu svojho dieťaťa, vidieť ich trápiť sa či hospitalizovaných v nemocnici.

Napriek tomu existujú deti, ktoré kvôli svojej chorobe trávia čas v nemocnici. Infúzie, odoberanie krvi, lieky – to je ich každodenná smutná rutina.

Americké dievča však prekonalo strach z infúzií a našlo jednoduché riešenie: hrozivo vyzerajúcu infúziu prekryla medvedíkom, ktorý vymyslela.

Vynález sa nazýva Medi Teddy. Je to vypchatá zvieracia hračka schopná zakryť prednú časť infúzneho vaku. Na druhej strane tento medvedík skrýva plastový nemocničný vak, ktorý je plný tajomných tekutín.

Dieťa sa však namiesto hrozivo vyzerajúcej „opachy“ môže pozerať na usmievavú tvár hračky.

Ella Casano, 12-ročná dievčina bola diagnostikovaná vo veku 7 rokov chorobou zvanou „Idiopatická trombocytopenická purpura  (ITP)“.

Idiopatická trombocytopenická purpura je ochorenie, pri ktorom dochádza k výraznému zníženiu krvných doštičiek. Vzhľadom na to, že krv prichádza o schopnosť vytvárať zrazeniny, v tele dochádza ku krvácaniu. V počiatočnom štádiu ochorenia nebýva stav vážny, akonáhle ale pokles prekročí kritickú úroveň, dochádza pri akomkoľvek poranení k masívnemu krvácaniu, ktoré je ťažké zastaviť.

 

Posledné desaťročie prinieslo zmeny v pohľade na jej terapiu, čo súvisí hlavne s príchodom nových liekov. V liečbe zameranej na odstránenie rizika krvácania a príčiny trombocytopénie sa uplatňujú viaceré postupy (štandardne imunosupresívna a imunomodulačná liečba, splenektómia). Napriek adekvátnej liečbe u časti pacientov dlhodobo pretrváva trombocytopénia ťažkého stupňa, ktorá je spojená s vyššou morbiditou a mortalitou.

„V tele mám extrémne nízky počet krvných doštičiek a hrozí mi vysoké riziko krvácania alebo zranenie. Nemôžem sa ísť sánkovať, vyliezť na stromy, hrať športy ako futbal alebo lakros, jazdiť na bicykli alebo dokonca chodiť na telesnú výchovu, keď sú moje krvné doštičky tak nízke „– Hovory Ella.

„Ked som mala prvú infúziu, bola som prekvapená a trochu zastrašená pohľadom na množstvo hadičiek, lekárskeho vybavenia a na stojan, ktorý infúzie drží.“ Ako som videla čoraz viac detí, ktoré zažívajú rovnaké pocity, začala som mať veľký záujem o vytvorenie príjemnejšieho zážitku počas pobytu v nemocnici pre mladých pacientov. Tak som vytvorila Medi Teddy,“ povedala Ella.

Kreativita dievčaťa prekvapila personál nemocnice.
Tento nápad bol báječný a motivoval ju k vytváraniu ďalších medvedíkov.

Vďaka darom od stoviek ľudí prostredníctvom GoFundMe získala Ella a jej matka potrebnú sumu na výrobu viac medvedíkov a darovali ich deťom, ktoré ich potrebujú.

Zdroj: BoredPanda, Instagram, medi-teddy.org

Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové – zdieľajte ho, alebo podporte Like-om.

Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať dobré správy každý deň.