Toto iba 2-ročné dievčatko s malou šancou chodiť, urobilo už však svoje prvé kroky a všetkým tak vytrela zrak!

Dievčatku bola diagnostikovaná vzácna genetická porucha hneď po narodení, ktorá by ju navždy zviazala na vozík bez možnosti zlepšenia.

Táto porucha je často spôsobená poškodením určitých chromozómov, čo môže viesť k rôznym ochoreniam.

Hoci sú tieto ochorenia zvyčajne vzácne, môžu neodvratne ovplyvniť život dieťaťa. Niekedy sa ochorenie odhalí počas tehotenstva, inokedy až po pôrode, alebo keď sa dieťa začne vyvíjať nezvyčajne.

Súčasná liečba sa zameriava predovšetkým na podporu. V budúcnosti však môže prísť k prevratným zmenám, kedy bude možné zvrátiť aj vady na úrovni génu, a týmto spôsobom výrazne zlepšiť prognózu pre choré deti.

Frankie-Rae bola hneď po pôrode diagnostikovaná veľmi vzácna genetická vada. Chýba jej časť chromozómu, ktorá je nevyhnutná pre správny motorický vývoj.

Detí s touto diagnózou je na celom svete len veľmi málo a prognózy lekárov ešte nemajú veľa na čom stavať. Napriek tomu boli lekári presvedčení, že táto porucha bude malé Frankie brániť v tom, aby sa naučila chodiť.

Jej mamička, Mary, tak malú Frankie o to viac povzbudzovala v motorickom vývoji. A Frankie sa ukázala ako veľká bojovníčka.

Ich neustálu snahu postaviť sa na nožičky si všimla aj jedna charitatívna organizácia, ktorá sa zaoberá podporou ľudí s telesným postihnutím. Venovali teda rodine prostriedky na nákup špeciálneho kočíka aj chodítka, na ktorom môže chôdzu trénovať.

A Frankie sa naozaj darí. Vďaka podpore, ktorá jej chodítko poskytuje je schopná sa udržať vo vzpriamenej polohe a pomalými krôčikmi sa zvládne aj pohybovať. Chôdzu trénuje každý deň a neustále sa zlepšuje. Mary považuje tento dar za nedoceniteľný, bez neho by Frankie mala oveľa menšiu šancu postaviť sa na nohy a možno by skutočne zostala pripútaná na invalidný vozík.

Rodina bola tak vďačná za pomoc, ktorej sa malé Frankie dostalo, že sa rozhodli na oplátku pomôcť tejto charitatívnej organizácii. Vymysleli pre Frankie výzvu v chôdzi a tento nápad rozšírili po internete. Frankie sa mala počas štyroch týždňov snažiť ujsť denne čo najviac krokov. Ľudia mohli jej snaženie každý deň sledovať a odmeniť ju tým, že pošlú peniaze na organizáciu Carter Trust.

Aj osemročná sestra Frankie sa zapojila do podpory a začala pliesť náramky na ruku, ktoré si mohli záujemcovia zakúpiť. Všetky peniaze potom opäť putovali organizácii.

Dievčatko je veľká bojovníčka, neustále trénuje a jej mamička sníva o tom, že sa im podarí nezvratný osud zlomiť.

Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové – zdieľajte ho, alebo podporte Like-om. Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať dobré správy každý deň.

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!