Mechanizmus spánku je pre nás stále veľkou neznámou, ale jedno vie veda už moc dobre – dostatok kvalitného spánku je pre náš organizmus životne dôležitý. Američan Al Herpin bol vraj výnimkou a dokázal žiť i bez neho.
Nechce sa nám tomu veriť a neexistujú ostatne ani žiadne spoľahlivé záznamy, na základe ktorých by sme tomu s istotou veriť mohli. Podľa jednej legendy z New Jersey ale údajne existoval muž, ktorý nikdy nespal.
Tvrdí to aspoň niekoľko novinových článkov z počiatku 20. storočia, ktoré o ňom vyšli.
Albert Herpin, narodený vo Francúzsku roku 1862, sa pätnásť rokov staral o kone, tvrdí, že posledných desať rokov ani sekundu nespal. Napriek tomu sa teší dokonalému zdraviu a nezdá sa, že by kvôli tomuto pozoruhodnému stavu nejako trpel,“ napísal o ňom v roku 1904 napríklad The New York Times. Muž bol v tej dobe podľa miesta svojho bydliska označovaný ako Trentonský nespavý zázrak.
Denník Times Picayune o ňom neskôr písal ako o vodičovi dodávky. Čitateľom priniesol aj jeho vyhlásenie, podľa ktorého sa problémy so spánkom dostavili po narodení syna. „Asi som bol nervózny,“ prezradil muž novinárom. „O štyri roky neskôr zomrela moja žena a ten šok musel mať veľký vplyv na moje nervy, pretože od tej doby som nespal. Liečili ma v nemocnici aj súkromne, ale bez výsledku. Večer si chodím ľahnúť ako všetci ostatní, ale nezaspím. Jednoducho iba ležím a odpočívam. Vstávam okolo piatej rannej a idem do práce. Cítim sa úplne rovnako ako v čase, keď som spával každú noc. „
Jedná sa o obyčajnú urban legendu? Alebo bol Al Herpin superčlovek a dokázal fungovať bez spánku?
Zdroje sa v detailoch jeho života bohužiaľ značne rozchádzajú, čo na vierohodnosti príbehu moc nepridáva. Niektoré tvrdia, že bol týždeň na lekárskom pozorovaní, ktoré mužovu nespavosť a jej nulový efekt na zdravie potvrdilo.
Podľa iných mal zase odmietnuť, keď mu bolo ponúknutých 10 tisíc dolárov za účasť na vedeckom pozorovaní vo Viedni.
Herpin tiež musel odmietať množstvo ponúk na sobáš, ktoré mu po medializácii jeho príbehu začali chodiť od žien z celej krajiny.
V neskorších rokoch na snahy zaspať vraj úplne rezignoval a z malej chatrče, ktorú obýval, si nechal odstrániť posteľ. Dlhé noci trávil najčastejšie čítaním novín.
Zomrel vo svojich 94 rokoch kvôli bližšie neurčenej príčine.
Ak bol jeho prípad skutočný, podľa dnešných medicínskych poznatkov by sme ho najskôr označili za stav, počas ktorého človek spí, aj keď sa mu subjektívne zdá, že nespí.
Kvôli nedostatku dôveryhodných dôkazov ale aj tak ide o obyčajné domnienky.
Zdroj: communitynews.org
Nezabudnite dať LIKE na našu Facebook stránku, ak chcete vidieť nové články každý deň.