Toxické mamy: Toto je 6 jaziev na duši, ktoré si nemilované dcéry nesú po celý život…

Čas zahojí rany, no jazvy nezmaže… Hoci je bežné si myslieť, že všetky matky sú milujúce a oddané, niekedy to zaostáva za realitou…

Niektoré ženy si udržiavajú vrúcny, úprimný vzťah so svojou matkou po celý život.

Vedia, že svojej matke môžu dôverovať so všetkými svojimi tajomstvami a že ich matka ich bude bezpodmienečne milovať, nech sa deje čokoľvek.

Bohužiaľ, niektoré dcéry majú menej šťastia ako iné a prirodzene to zanecháva na ich duši obrovské jazvy.

Spisovateľka Peg Streepová, autorka knihy „Nemilovaná dcéra“ verí, že všetky ženy nevedome hľadia na svoju matku ako na vzor vhodného správania v detstve a vytvárajú si modely, podľa ktorých bude ich osobnosť fungovať v budúcnosti.

Čo je výsledkom toho všetkého?

Dcéra milujúcej a starostlivej matky je sebavedomá a ambiciózna, zatiaľ čo dcéra emocionálne uzavretej a prehnane kritickej (alebo dokonca násilnej) matky nesie počas života hlboké jazvy, ktoré sa prejavujú v nasledujúcich aspektoch:

1. „Nedokážem nič urobiť poriadne.“

Ak ste v detstve museli žiť s panovačnou matkou či macochou, nečudo, že dospelá žena má pocit, že nie je ničoho schopná. Zdá sa, že ani po začatí samostatného života sa jej stále nič nedarí urobiť poriadne.

2. „Nie som hodná lásky“

Ak sa vám v detstve zdalo, že vám vždy niečo chýba, a vaša matka odmietala vyplniť prázdnotu vašej duše láskavosťou a láskou, časom pocit, že jednoducho nie ste hodní lásky, zosilnie.

Ak si vaša vlastná matka myslí, že si nehodná jej lásky, kto ťa môže milovať? Preto sa dcéry toxických matiek často dostávajú do vzťahov plných jedu a násilia. Akýkoľvek prejav pozornosti sa môže zdať ako manna z neba a často sú vyberaní nesprávni partneri.

3. „Keby som bola…“

Múdrejšia? Lepšia? Štíhlejšia? Tento zoznam pokračuje ďalej a ďalej…

Kedysi ste chceli byť ako vaša matka, ale potom, čo zlomila vašu dôveru alebo vás prinútila cítiť sa bezcennou, pravdepodobne ste začali chcieť byť niekým iným… Niekým bez chýb… Niekým, koho by vaša matka mohla milovať. Stále si myslíte, že máte veľa nedostatkov a myslíte si, že sa ich musíte zbaviť, aby vás niekto miloval.

4. „Je pre mňa ťažké sa niečoho vzdať.“

Všetko, čo ste od svojej matky ako dieťa skutočne potrebovali, bola jej podpora a súhlas. A keď ste to nedostali, začali ste mať pocit, že ste sa jednoducho nesnažili dosť. Mysleli ste si, že ak urobíte všetko, čo vám mama povedala, budete milovanejšia, ale nebolo to tak. Preto je pre vás ťažké naučiť sa povedať nie práve teraz: stále si myslíte, že ak budete robiť všetko, čo ostatní ľudia chcú, budete viac milovaní.

5. „Nikde si neviem nájsť miesto, kde sa cítim príjemne.“

Je pre vás ťažké nájsť miesto, kde sa cítite dobre a pohodlne. V detstve vám chýbal pocit bezpečia, preto sa teraz často cítite stratená a nepokojná.

6. „Nikto sa o mňa nestará.“

Mama vás mala bezpodmienečne milovať – len preto, že ste bola jej dcéra. Nikdy ste však nedostali lásku svojej matky. Postupom času ste si vytvorili hrubú kožu a osamostatnili sa od ostatných, takže teraz máte pocit, že sa môžete spoľahnúť len na seba. Možno je pre vás ťažké dôverovať svojim priateľom alebo partnerovi, pretože stále máte pocit, že sa o vás ostatní nezaujímajú.

Ak ste boli nemilovanou dcérou toxickej matky, mohlo by sa zdať, že ste na všetko sama a nikto vám nerozumie… Nie je to však tak.

Na svete je veľa žien, ktoré mali na matky ešte „väčšie šťastie“ ako vy. Buďte s nimi v kontakte. Ak zdieľate svoju bolesť s niekým, kto vám rozumie, môžete sa uzdraviť oveľa rýchlejšie, než si dokážete predstaviť. Konečne sa budete môcť vymaniť zo svojej obmedzujúcej ulity a stať sa tým, kým ste vždy chceli byť. Naozaj si to zaslúžite.

Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním. Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme.