Vedci tvrdia: Deti dedia inteligenciu po matke!

Podľa novej štúdie deti dedia „inteligenčné gény“ od svojej matky, nie od oboch rodičov, ako sa predtým verilo.

Stať sa rodičom je jedným z najdôležitejších momentov v živote.

Vidieť, ako vaše deti rastú a spoznávať sa v nich, je krásny pocit. Ťažko však pochopiť, od koho dostal povahu, či inteligenciu.

Vo všeobecnosti je jednoduchšie určiť fyzické vlastnosti: nos matky alebo oči otca. Je však čoraz ťažšie pochopiť, či sú naše deti inteligenčne viac matkou alebo otcom.

Jedna vec je však istá: inteligencia sa dedí po matke, uvádzajú britské noviny.

Podľa výskumníkov naša inteligencia pochádza zo ženského chromozómu X. Štúdia tiež zistila, že tí, ktorí zdedia gény od svojej matky, majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať väčší mozog. O tých, ktorí po otcovi zdedia dominantnejšie gény, sa však hovorí, že majú menšie mozgy a väčšie telá.

Zistili tiež, že v časti mozgu, ktorá riadi kognitívne schopnosti a vnímanie, dominujú materské gény.

To znamená, že napríklad jazykové a plánovacie schopnosti pochádzajú od matky. Inteligencia dieťaťa však závisí od IQ matky len na 40-60 percent. Ostatné závisí od prostredia, v ktorom dieťa vyrastá.

Našťastie aj otec hrá dôležitú úlohu v intelektuálnom vývoji dieťaťa.

Gény, ktoré ovládajú inštinktívne vnímanie a celé emočné spektrum sú zdedené vo väčšine prípadov po otcovi. Tieto dva faktory sú tiež veľmi dôležité pre rozvoj inteligencie.

V prípade, že ste sa niekedy pýtali, po kom ste zdedili inteligenciu, odpoveď je tu! Samozrejme, obaja rodičia sú pre vzdelávanie a rast dieťaťa rovnako dôležití. Na čom skutočne záleží, je láska a pocit ochrany, ktoré ponúkame našim deťom.

Ak súhlasíte, zdieľajte článok so svojimi blízkymi!