Zúfalá situácia robí zúfalé činy: Otec, ktorý chcel predať svoju dcéru, prezradil prečo…

Zúfalý otec z Afganistanu povedal, že je pripravený predať svoju štvorročnú dcéru za 50-tisíc Afgancov (asi 470 eur). Peniaze by sa použili na výživu zvyšku rodiny.

Mir Nazir je jedným z miliónov občanov, ktorí sa obávajú o svoje životy po tom, ako sa v Afganistane dostal k moci krvavý režim Talibanu.

Obyvatelia Afganistanu zápasia s prehlbujúcou sa hospodárskou krízou. Mena ich krajiny kolabuje a ceny rastú. Veľa ľudí prišlo o prácu a snažia sa predať všetko, aby prežili. 38-ročný bývalý policajt Mir Nazir teraz čelí bolestivému rozhodnutiu. Oznámil, že svoju dcéru predá bezdetnému obchodníkovi, aby uživil zvyšok rodiny.

„Nemám na výber. Toto je zúfalstvo.“

Podľa The Times sa muž pokúsil predať dieťa na trhu Jada-e Maiwan v Kábule. „Radšej by som zomrel, ako by som mal myslieť na predaj svojej dcéry,“ povedal. „Moja smrť by však nezachránila žiadneho člena mojej rodiny. Kto by živil moje ďalšie deti? Nemám na výber. To je zúfalstvo,“ hovorí muž, ktorý stratil nádej.

38-ročný muž uviedol, že majiteľ jednej predajne mu ponúkol 20 tis. (asi 190 eur), aby jeho dcéra Safia bývala u neho a začala pracovať v jeho obchode. „A ak mu časom vrátim týchto 20 tisíc, budem môcť svoju dcéru kúpiť späť,“ povedal o dohode M. Nazir.

Nazir utiekol do Kábulu so svojou ženou a piatimi deťmi, keď Taliban prevzal hlavné mesto a teraz pracuje ako strážca na trhu. Ale zarobí tak málo, že to nestačí ani na zaplatenie nájmu. „Všetci čelíme novému nepriateľovi, chudobe,“ povedal.

Od 15. augusta minulého roku, keď Taliban dobyl Kábul, bolo z afganskej metropoly evakuovaných viac ako 123-tisíc ľudí. Podľa UNICEF boli počas chaotickej evakuácie z kábulského letiska stovky detí oddelené od rodín a odvezené do rôznych krajín.

Organizácia zaregistrovala približne 300 detí v ťažkej situácii, no predpokladá sa, že ich môže byť aj viac. V Afganistane potrebuje pomoc približne 10 miliónov detí. Aby im UNICEF pomohol, musí mať neobmedzený prístup na celé územie krajiny, organizácia pripomenula: „Medzinárodné spoločenstvo a všetky krajiny sa k nám musia pripojiť a uprednostniť blaho detí v Afganistane, ako aj tých, ktorí boli z Afganistanu evakuovaní. “, vyzýva UNICEF.