Bábätko podstúpilo operáciu ešte keď bolo v brušku: „Urobila som však pre svoju dcérku všetko, čo som mohla“

Po šiestich neúspešných procesoch asistovaného oplodnenia (IVF) nemala Helena prakticky žiadnu nádej na druhé dieťa.

Siedmy pokus však bol úspešný a žena otehotnela.

Všetko prebiehalo v najlepšom poriadku, no v 20. týždni tehotenstva sa žena po ultrazvukovom vyšetrení dopočula, že jej nenarodená dcérka potrebuje operáciu.

V ten deň lekári povedali Helene, že jej dcéra má rázštep chrbtice , známy aj ako „vrodená herniácia miechy“.

„Mala veľkú ranu na chrbte a časť chrbtice bola odhalená. Povedali mi, že bude pravdepodobne ochrnutá a inkontinentn,“ spomína Helena.

Žena hovorí, že po vypočutí takejto diagnózy nemohla prestať plakať. Bola len veľmi malá šanca, že jej dcérka bude vedieť chodiť alebo aspoň hýbať nohami.

O pár dní Helenu poslali na testy, po ktorých jej lekári navrhli operáciu. Žena súhlasila a v 23. týždni tehotenstva išla do špecializovanej nemocnice v Belgicku, ktorá mala správne vybavenie a odborníkov schopných vykonať takúto zložitú operáciu.

Na operačnej sále bolo 25 špecialistov, ktorí sa všetci podieľali na vykonaní tejto zložitej operácie. Operáciu vykonali bábätku ešte v brušku matky. Potrebovali sa dostať na chrbátik dievčaťa a uzavrieť medzeru.

„Viem, že ak by som operáciu odmietla, kvalita života mojej dcéry by bola úplne iná,“ hovorí Helena.

„V minulosti sa tento defekt musel po narodení opravovať, no teraz máme možnosť vykonať operáciu in utero, čo nám umožňuje vyhnúť sa veľkému poškodeniu chrbtice. To zvyšuje pravdepodobnosť, že dieťa bude schopné chodiť a ovládať svoj močový mechúr a črevá,“ hovorí profesorka Anna David.

Tri mesiace po operácii porodila Helena v University Hospital London dcérku Milu. A hoci má dievča nahromadenú tekutinu v mozgu, jej vývoj nie je narušený.

„Môže hýbať nohami a cítiť prsty na nohách, je to skutočný zázrak. Som veľmi vďačná chirurgom, ktorí túto operáciu vykonali, pretože bez nich by bol Milin život úplne iný,“ hovorí Helena.

Spina bifida je pomerne zriedkavý stav, ale jeho následky sú dosť vážne: deti zvyčajne trpia narušeným vývojom miechy, môžu ochrnúť, majú problémy s črevami, močovým mechúrom a obličkami. Ak sa však operácia vykoná v 22. – 26. týždni tehotenstva, a nie až po pôrode, môže zásadne zmeniť život dieťaťa.

Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové – zdieľajte ho, alebo podporte Like-om. Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať dobré správy každý deň.

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!

Prečítajte si tiež: