Bolieva vás hlava počas menštruácie? Prečítajte si naše tipy, ako sa tomu vyhnúť!

Bolesť hlavy spôsobená hormónmi začína a prebieha spravidla pred začiatkom menštruácie alebo počas nej a môže sa objaviť každý mesiac. Bežnými príznakmi sú pulzujúca bolesť, citlivosť na svetlo, nevoľnosť, únava.

Existujú ale možnosti, ako sa bolesti hlavy zbaviť a ako jej predchádzať. Bolesť hlavy pri menštruácii vie byť nepríjemná, ale vy na ňu môžete vyzrieť.

Rozlišujeme migrénu a obyčajnú bolesť hlavy, migréna je totiž viac. Je to neurologické ochorenie s radom príznakov, medzi ktoré patrí silná bolesť na jednej strane hlavy, ktorá môže byť pulzujúca. Bolesť hlavy pri menštruácii sa objavuje tesne pred alebo počas menštruácie a môže sa zhoršovať pohybom, svetlom, zvukom či pachom. Môže trvať niekoľko hodín, ale aj niekoľko dní v kuse.

Až 70 % žien trpí bolesťou hlavy a až 60 % z nich uvádza spojitosť práve s menštruáciou.

V tele ženy sa objavujú dva pohlavné hormóny – estrogén a progesterón. Estrogén je produkovaný vaječníkmi a okrem iného riadi menštruačný cyklus. Ovplyvňuje ale aj srdce, mozog, kožu alebo kosti. Hladina estrogénu v tele sa mení v súvislosti na obdobie. Napríklad keď sa žena nachádza v menopauze, hladina hormónu je skutočne nízko.

Keď tieto dva spomínané hormóny klesnú naozaj nízko (často pred menštruáciou), je to ideálne pre vznik bolesti hlavy, to je dôvod, prečo trpíte bolesťou hlavy pri menštruácii.

Menštruačná migréna sa obvykle lieči nesteroidnými protizápalovými liekmi ako je Ibuprofen alebo Ibalgin. Tieto lieky majú vedľajšie účinky v podobe zažívacích ťažkostí, ale ak ich budete užívať iba krátkodobo, nemusíte sa báť. Vyhnite sa dlhodobému používaniu.

Nie bolesť hlavy pri menštruácii vám najskôr nepomôže nič iné ako chemické lieky, ale liečbu môžete podporiť ďalšími prírodnými možnosťami. Pomôže vám napríklad pitie teplých bylinkových čajov, mierny pohyb ako sú prechádzky či joga, dostatok ovocia a zeleniny, vyvážený jedálniček a dostatočný pitný režim, odpočinok, tma, spánok, studené obklady či tigria masť.

V prípade, že sú vaše menštruačné bolesti naozaj veľmi silné a vy si neviete rady, navštívte vášho praktického lekára a s problémom sa mu zverte. Pravdepodobne vás lekár pošle na neurológiu na vyšetrenie, aby sa overilo, či je bolesť hlavy naozaj hormonálna alebo má iný pôvod.

Ak chcete bolesť hlavy pri menštruácii odstrániť alebo aspoň zmierniť, vyskúšajte:
  • dostatok pohybu
  • vyvážená a zdravá strava
  • užívanie horčíku a vitamínu C
  • kvalitný spánok
  • eliminácia stresu

Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové – zdieľajte ho, alebo podporte Like-om. Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať dobré správy každý deň.

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!