Takto na sebe dokážete spoznať nebezpečný melanón!

Melanóm ako taký sa môže objaviť všade na tele a väčšinou vzíde práve z materských znamienok. Pokiaľ sa tak stane, bunky sa začnú deliť vysokou rýchlosťou.

Preto by ste mali znamienka pravidelne kontrolovať nielen sami, ale chodiť na prehliadky k lekárovi, ktorý by každú zmenu vypozoroval.

Ak neviete, na čo si dávať pri kontrole pozor, prečítajte si nasledujúci článok. Ako jedno z prvých príznakov môžete pozorovať asymetriu nielen v tvare, ale aj vo farbe znamienka. Pozor si dávajte aj na jeho obrys, môžete pozorovať hraničnú čiaru, ktorá bude nepravidelná. Zmeniť sa môže aj farba, tento príznak sa javí pre obyčajných ľudí ako najviac rozpoznateľný.

Je potrebné sledovať aj priemer znamienka, ktorý by nemal byť väčší ako 6 mm.

Zmeny môžete pozorovať na veľkosti znamienka, môžete pociťovať svrbenie, začnete krvácať alebo budete mať výtok. Môžete si na internete nájsť rozdiely medzi klasickým znamienkom a melanómom. Niektoré krajiny majú aj vlastný zoznam, na ktorom nájdete nebezpečné príznaky a aj minimálne rozdiely, ktoré môžu znamenať nebezpečnú chorobu.

Nezabudnite sa tiež brániť proti slnečným lúčom, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné, ak máte niekoľko materských znamienok po tele. Je nutné sa mazať krémy aj za oblačného počasia, pretože aj napriek mrakom slnko prenikne a môže vám ublížiť.

Prvých niekoľko dní možno nič nespoznáte, o to väčšie potom môžete mať prekvapenie, že je s vami niečo zle.

Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním. Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a rodinou a šírte radosť a šťastie vo svojom okolí.