Toto je znak bohatých a úspešných ľudí: Nikdy si nekúpia a nemíňajú peniaze na TOTO:

Správne hospodárenie je kľúčom k úspechu každej finančne gramotnej domácnosti. Zaraďujete sa do tejto kategórie aj Vy?

Aby ste to svojmu bankovému kontu trochu uľahčili, mali by ste sa naučiť šetriť. Väčšina ľudí si šetrenie automaticky spája s nedostatkom. Tento nezmysel nám do hlavy vtĺka materialistická doba, ktorá nás vo všetkých smeroch rozmaznáva. Nemáte na dovolenku? Tak premýšľajte aj v potravinách. Nemusíte mať predsa tie najdrahšie jogurty, keď nájdete rovnako kvalitné aj za menej peňazí. Korunka ku korunke …

Radi obedujete v reštauráciách?

Alebo si s rodinou doprajete raz týždenne večeru v niektorom z miestnych lokálov? Dnes celkom stačí, keď vezmete deti do McDonaldu a Vaša peňaženka sa po obyčajnom Happy Meal prudko otrasie. A Vy spolu s ňou! Nestrácajte v reštauráciách, ktoré sú zbytočne predražené čas a neutrácajte v nich peniaze. Doma sa dá urobiť jedlo ešte lepšie, výdatnejšie a najmä lacnejšie. Vašu finančnú situáciu takými zbytočnými výstrelkami len podkopete. Radšej si urobte z večere v reštaurácii rituál, ktorý sa bude opakovať každé dva mesiace.

Drahé oblečenie, topánky, šperky a bižutéria.

Také, ktoré nasledujú jedna za druhou a keď si na konci mesiaca spočítate, že ste si kúpili vo výpredaji štyroch letných šiat po 250 Sk a do toho Vám v hlave začne blikať kontrolka, že ste ich vlastne vôbec nepotrebovali, bude to zle. Veci sa dajú kupovať aj striedmo a nepotrebujete mať šatník, ktorý praská vo švíkoch len preto, že vidíte na veciach červené ceduľky. Podstatou krásnej ženy je upravený, elegantný a čistý vzhľad. A ten sa dá dosiahnuť mnohými spôsobmi, napríklad niekoľkými kúskami nadčasového oblečenia, ktoré doplníte peknou bižutériou. Investujte tam, kde sa to oplatí, nie tam, kde prerobíte.

Svet akosi ovládla mánia nakupovať autá.

Najnovšie modely tej či onej značky, pretože veď v reklame dávali, že teraz pri novom modeli sú extrémne vysoké zavádzacie zľavy. Nuž, zavádzacia cena je fajn, pokiaľ to auto bezodkladne potrebujete. Pokiaľ však máte auto, ktoré jazdí, nie je ani staré ani opotrebované, kúpili ste ho pred piatimi rokmi a frčia ako dobre naolejovaná mašinka, potom je aj tá zavádzacia zľava úplne nepodstatná. V opačnom prípade váš rozpočet opäť výrazne utrpí. Budete mať síce nové auto, ale na dovolenku sa v ňom neodveziete, pretože nebudete mať za čo.

Ľudia radi utrácajú peniaze za to, čo si môžu urobiť aj sami.

Pizzu si v piatok večer radšej objednajú domov, akoby ju za tretinovú cenu urobili sami. Alebo si dávajú opravovať veci, ktoré dokáže opraviť aj ten najnezručnejší domáci majster. Alebo chodia do práčovne namiesto toho, aby si veci vyprali sami. Okrem alkoholu sa metlou ľudstva stáva aj lenivosť.

Deti sú pre nás všetkým a v živote netúžime po ničom viac, než splniť im všetky priania, aby boli šťastné.

Problémom je, že naše ratolesti si to ale vôbec nevážia. Namiesto každodenných darčekov bez lepšieho dôvodu uprednostnite striedmosť. Ani my sme kedysi nedostávali dary len tak, pretože sme si to práve zmysleli. Museli sme počkať do Vianoc, narodenín, či sviatku. Prečo by teda nemali počkať naše deti?

Držte sa bokom od výdavkov, ktoré Vám prinášajú iba krátkodobé potešenie a potom len zúfalstvo v očiach.

Veľa vecí, ktoré máte, vôbec nepotrebujete. Spočítajte si, kde ušetriť môžete a kde nie. S peniazmi je to ako s drogami. Keď ich začnete míňať a dopriavať si, za krátku dobu zistíte, že ste všetko stratili. Nielen financie na letnú dovolenku, ale aj chuť žiť a radovať sa z maličkostí.

Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním. Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a rodinou a šírte radosť a šťastie vo svojom okolí.