Vedci odhaľujú: Psy cítia rakovinu! Ďalší dôvod, prečo sú psy najlepšími priateľmi človeka!

Toto je ďalší dôvod do zoznamu, prečo sú psy jednoducho najlepšie. Podľa tímu výskumníkov by psy mohli pomôcť odhaliť rakovinu.

Nová štúdia bola predstavená na výročnom stretnutí Americkej spoločnosti pre biochémiu a molekulárnu biológiu v Orlande na Floride. Štúdia prezentovaná na konferencii Experimental Biology ukázala, ako môžu psy využiť svoj čuch na odhalenie„vzoriek rakoviny“.

Keďže psí čuch je až 10 000-krát presnejší ako ľudský, je schopný hromadiť tie, ktoré my vôbec nedokážeme rozpoznať.

V laboratóriu dokázali vycvičení psi pacientom „odobrať vzorky krvi na rakovinu“ s takmer 97% presnosťou.

Ďalší dôvod, prečo je pes „najlepším priateľom človeka“.

Výskum ukázal, že psy sú schopné odhaliť rakovinu pľúc prostredníctvom dychu a rakovinu prostaty či močového mechúra pomocou zápachu moču. Poškodené bunky produkujú totižto špecifický typ proteínu, ktorý pes cíti.

Vedúca výskumníčka Heather Junqueira hovorí:

„Rovnako ako mnoho iných chorôb, rakovina zanecháva v tele človeka a telesných sekrétoch špecifické stopy alebo pachové stopy.“

„Táto práca je veľmi vzrušujúca, pretože pripravuje pôdu pre ďalší výskum dvoma spôsobmi, ktoré by mohli viesť k novým nástrojom na detekciu rakoviny. Jedna využíva detekciu psieho čuchu ako metódu zisťovania rakoviny a druhá by spočívala v stanovení biologických zlúčenín, ktoré psy detegujú, a potom na základe týchto zlúčenín navrhnúť testovacie skríningové testy.“

V súčasnosti sa môžeme stretnúť aj s cvičenými psami na klinikách, kde sa liečia rôzne typy rakoviny, vrátane rakoviny prsníka. Psy sú cenným nástrojom pri diagnostike tejto choroby v rannom štádiu.

Zhrnutie. Psy majú neuveriteľne citlivý čuch, ktorý dokáže rozpoznať pachové stopy rôznych typov rakoviny. Okrem iného môžu odhaliť rakovinu hrubého čreva, rakovinu prostaty, rakovinu prsníka a melanóm pričuchaním k pokožke, telesným tekutinám alebo dychu ľudí.

Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové – zdieľajte ho, alebo podporte Like-om. Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať krásne noviny každý deň.

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!