Vedci tvrdia, že starí rodičia, ktorí sa starajú o vnúčatá, budú mať dlhší život a dožijú sa vysokého veku!

Väčšina z nás má pekné spomienky na čas strávený so starými rodičmi. Boli vždy nablízku, aby sa podelili o svoju múdrosť a rozmaznávali nás objatiami a bozkami.

Tiež mali vždy veľa úžasných životných príbehov, ktoré mohli rozprávať, a my vieme, že tieto dni nikdy nezmiznú z našich myšlienok.

A tieto krásne momenty interakcie im podľa výskumov aj prospievajú.

Ako často sa vás rodičia pýtajú, či budete mať deti, aby sa stali starými rodičmi? Ak deti mať nechcete, možno je čas prehodnotiť svoje rozhodnutie.

Podľa tejto štúdie majú starí rodičia, ktorí sa starajú o svoje vnúčatá, o 37 % nižšie riziko úmrtia ako ich rovesníci, ktorí túto zodpovednosť nemajú.

Je isté to že starí rodičia svoje vnúčatá nadovšetko milujú a chcú pre ne len to najlepšie.

Výskumníci sledovali zdravotné výsledky viac ako 500 ľudí vo veku 70 a viac rokov, ktorí boli súčasťou berlínskej štúdie o starnutí. Od roku 1990 do roku 2009 boli účastníci hodnotení každé dva roky.

Výsledky ukázali, že len niečo vyše 50 % ľudí, ktorí sa nestarali o dieťa, zomrelo do piatich rokov od prvého stretnutia. Iný výskum , ktorý uskutočnila Oxfordská univerzita, ukázal, že starí rodičia zohrávajú dôležitú úlohu v blahobyte vnúčat.

Okrem toho deti s vysokou angažovanosťou starých rodičov mali pri výchove menej emocionálnych a behaviorálnych problémov. Spoločne strávený čas sa zdá byť prospešný pre starých rodičov aj pre vnúčatá.

Aký je váš názor na tento výskum? Máte pekné spomienky na chvíle so starými rodičmi? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch.

Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové – zdieľajte ho, alebo podporte Like-om. Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať krásne noviny každý deň.