16-ročné dievča by malo byť predané staršiemu mužovi a stať sa detskou nevestou: V nešťastí ju však stretlo šťastie…

Šestnásťročná Sonita Alizadeh mala byť ďalšou detskou nevestou. Vďaka jej záľube v rapovaní sa ale nakoniec našiel spôsob, ako nepriaznivému osudu uniknúť.

Šestnásťročná Sonita Alizadeh sa s hiphopovou muzikou prvýkrát stretla v Iráne. Dostala sa tam ako utečenec, keď spoločne so svojou rodinou musela kvôli Talibanu odísť z rodného Afganistanu.

Pretože nemala žiadne doklady, nebolo jej dovolené chodiť do školy a namiesto toho upratovala toalety v azylovom centre. Práve tu sa prostredníctvom videoklipov v televízii zoznámila s rapom.

Neskôr začala písať aj svoje vlastné texty a prezentovala ich pred ďalšími utečeneckých deťmi.

Hoci ženy v Iráne nemôžu vystupovať ako sólové umelkyne, našlo sa niekoľko hudobných producentov, ktorí o ňu javili záujem. Bohužiaľ sa po čase ozvala „povinnosť“ a Sonita mala byť predaná staršiemu mužovi.

„Svoju matku milujem, nehnevám sa na ňu. V ten moment som premýšľala o spoločnosti, o tradíciách, bolo mi ľúto, že nedokáže vidieť, čo je vo mne. Na stranu druhú to ale chápem, pretože ani jej jej rodičia nepočúvali, „spomína dievča na tú dobu.

Sonita mala šťastie. Tisícky ďalších dievčat ho ale nemá.

V nešťastí ju ale stretlo šťastie. O jej príbehu sa dozvedela iránska filmárka Rokhsareh Ghaemmaghami, ktorá o nej začala točiť dokument. Nakoniec ju sama vykúpila za viac ako 2000 eur, a tak sa dievča nemuselo vydávať. O svojej skúsenosti napísala skladbu Brides for Sale (Nevesty na predaj).

A práve vďaka publikovanému videoklipu si Sonitu ďalej všimla organizácia Strongheart Group, ktorá jej umožnila štúdium v ​​Amerike.

Dnes má dievčina 23 rokov a jej cieľom je pomáhať ďalším obetiam detských svadieb.

Spomínanú pieseň si pustite v priloženom videu.

Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním.

Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme.