Chlapec bol viac ako 12 rokov v kóme: Keď sa prebudil, povedal niečo, čo v sekunde šokovalo celú jeho rodinu…

Čo by ste robili, keby ste boli uväznení vo svojom tele, s neporušeným mozgom, ale bez možnosti komunikovať? Ako emočne prežijete, keď ste neviditeľní pre všetkých, ktorých poznáte a milujete?

Martin to všetko videl a počul, ale nikto nevedel, že je pri vedomí.

“Dúfam, že čoskoro zomrieš,” povedala nešťastná matka svojmu synovi, ktorá ho mala už viac ako desať rokov za mŕtveho. Martin však všetky podnety z vonku registroval…

Vo svojich 12 rokoch Martin ochorel zvláštnou chorobou. Lekári si neboli istí, čo to je, ale ich najlepší odhad bol kryptokoková meningitída. Postupne sa jeho stav zhoršoval. Nakoniec stratil schopnosť pohybu, schopnosť nadviazať očný kontakt a nakoniec schopnosť rozprávať. V nemocnici im povedali, aby ho vzali domov a udržiavali ho v pohodlí až do smrti. Ale nezomrel. ..

Počul každé slovo, a keď sa prebral z kómy, všetko si pamätal.

“Moja matka sa na mňa pozerala a jej oči sa zaliali slzami. Prial som si jej aspoň niečo povedať, prial som si, aby som mohol uniknúť z tela, ktoré mi spôsobovalo toľko bolesti.

Ale ona mi povedala:” Musíš zomrieť. “A pomaly, s dôrazom na každé slovo to opakovala znova a znova: “musíš zomrieť, musíš zomrieť.”

Martin Pistorius v tej dobe naozaj zomrieť chcel. Ale jedna vec ho držala stále pri živote.

Ani jeho najbližší netušili, že počuje a vidí. Že žije len vo virtuálnej kóme a vníma svet okolo seba. Že premýšľa ako za starých čias. Prial si aspoň pohnúť očami, aby tak dal matke vedieť, aby mu nehovorila také veci.

Čo sa ale s Martinom stalo? Na vine vraj bola ťažká forma meningitídy, ktorá často ľudí aj zabíja. Martin nezomrel, ale všetci okolo neho si mysleli, že jeho telo je len vo vegetatívnom stave a teda, že jeho mozog nefunguje.

Do kómy upadol v 12 rokoch. Za tú dobu už nikto nedúfal, že by sa Martinov stav mohol zlepšiť. Prišiel však okamih, ktorý vrátil chuť do života celej rodine a aj samotnému Martinovi.

Toto je Martin dnes, na fotografií so svojou manželkou

Zdroj: wvtf.org

Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové – zdieľajte ho, alebo podporte Like-om.

Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať dobré správy každý deň.

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane,