Kým naši rodičia žijú sme ich deti! A ich strata je ranou do konca života, bez ohľadu na to, aký je človek starý. Výskum potvrdzuje, že smútok zo straty rodičov môže skutočne zmeniť prácu nášho mozgu a spôsobiť dlhodobé fyzické následky.
Emócie smútku a radosti sú prirodzenou súčasťou bežného života. Strata je neodvratná skúsenosť, ktorej musí čeliť každý človek.
Môže to byť strata blízkej osoby, poškodenie zdravia, prežívanie neúspechu či sklamania v medziľudských vzťahoch, v zamestnaní, strata sociálnych istôt a podobne.
Hoci je strata vždy bolestivá, predstavuje novú skúsenosť a väčšina ľudí sa s ňou cez prežitý smútok a žiaľ dokáže vyrovnať. Keď sme v stave hlbokého smútku alebo depresie, sme konfrontovaní s poruchou spánku a chuti do jedla. Strata rodičov v skoršom veku spôsobí u človeka náhly zármutok, ktorý môže viesť k hnevu a depresii.
V prípade, že máme čas pripraviť sa na stratu rodičov, keď je napr. otec alebo matka chorá, nám pomáha ľahšie prijať a spracovať tento druh zármutku.
Strata rodiča môže viesť k zvýšenému riziku dlhodobých emocionálnych a mentálnych problémov, ako je depresia, úzkosť a užívanie návykových látok. Strata rodiča v detstve tieto šance ešte viac zvyšuje. Približne jedno z 20 detí mladších ako 15 rokov prišlo o jedného alebo oboch rodičov. Bez ohľadu na to, aký vzťah ste s rodičmi mali, alebo aký druh rodičia to boli, zmení nás to hlboko a navždy – mentálne, fyzicky a emocionálne, po zvyšok nášho života.
Vážte si svojich rodičov a milujte ich, kým sú nažive!
Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním.
Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme.
Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové – zdieľajte ho, alebo podporte Like-om.
Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať dobré správy každý deň.
Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!