Nový spôsob liečby rakoviny: Lekári vyliečili toto 13-ročné dievča, ktorému už nepomáhali žiadne iné metódy

V roku 2021 trinásťročnej Alysse diagnostikovali T-bunkovú akútnu lymfoblastickú leukémiu (T-ALL) a dostala liečbu vrátane chemoterapie a transplantácie kostnej drene. 

Žiaľ, ani chemoterapia, ani transplantácia kostnej drene nepriniesli požadované výsledky a chorobu nevyliečili.

Neboli dostupné žiadne iné spôsoby liečby, takže lekári pokračovali v metódach, ktoré už používali, dúfajúc, že ​​to nakoniec bude fungovať. V tom čase sa Alyssina matka už takmer vzdala nádeje, že uvidí svoju dcéru vyrastať a myslela si, že to budú ich posledné spoločné Vianoce.

Lekári sa však v tom čase rozhodli vyskúšať niečo nové.

So súhlasom rodičov bola Alyssa zaradená do novej klinickej štúdie a v máji 2022 bola prijatá na transplantačnú jednotku kostnej drene, kde mala dostať transplantáciu geneticky modifikovaných T-buniek odobratých zdravému darcovi.

Tieto bunky boli upravené pomocou novej základnej technológie úpravy buniek, ktorá umožňuje ich úpravu tak, aby zabíjali rakovinové bunky bez toho, aby sa navzájom zabíjali.

Len po 28 dňoch sa dievča dostalo do remisie a vtedy podstúpilo ďalšiu transplantáciu kostnej drene na posilnenie imunitného systému. Teraz, už šesť mesiacov po transplantácii geneticky modifikovaných buniek, je dievčatko doma a je zdravé.

„Je to prvá pacientka, ktorú sme liečili pomocou tejto technológie,“ hovorí profesor Waseem Qasim.

Táto úspešná liečba dáva nádej ďalším ľuďom na celom svete v podobnej situácii.

„Je to komplexný prístup a nová oblasť medicíny, ale sme nadšení, že sme konečne objavili spôsob, ako účinnejšie zacieliť na ľudský imunitný systém v boji proti rakovine,“ hovorí Qasim.

Aj samotná Alysa je presvedčená, že ide o veľký krok v oblasti medicíny a pomôže aj ďalším ľuďom s touto formou rakoviny.

„Nemôžem uveriť, že som dostala túto príležitosť, som za ňu veľmi vďačná. Verím, že to pomôže v budúcnosti uzdraviť sa aj ďalším deťom,“ hovorí Alysa.

13-ročné dievča bolo prvou pacientkou na svete, ktorá podstúpila bazocelulárnu terapiu a momentálne sa z liečby zotavuje a je zdravá. Zdravotný stav dievčatka bude samozrejme naďalej monitorovaný, keďže lekári nemôžu plne zaručiť, že sa rakovina nevráti.

„Je to zážitok, ktorý by sme nepriali nikomu inému. Za celé toto obdobie Alysa dozrela natoľko, že niekedy aj my sami zabúdame, že je len dieťa. Teraz je jej najväčším prianím vrátiť sa do školy a myslíme si, že sa to môže čoskoro stať realitou,“ hovorí mama Alysa.

Bazalioterapia bola vynájdená pred šiestimi rokmi, no do praxe sa dostala len pred rokom.

Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové – zdieľajte ho, alebo podporte Like-om. Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať dobré správy každý deň.

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!